Bu yazıda kullanabileceğiniz alan adı oluşturucularını listelemeye çalıştım. Özellikle ingilizce alan adı arıyorsanız kullanabileceğiniz bu servisler, size, eşinize, dostunuza alan adı kaydetme kısmında fikir verebilecek servisler. Ciddi anlamda ilham verici sonuçlar da çıkabiliyor. Bilmenizde şiddetle fayda var.

 domain7

Bu yazılanlar dışında da servisler mevcut, fakat çoğu işlevsellikten uzak. Bazıları ise yazı yazıldığı sırada tekniksel açıdan sorunlu idi. Zaman geçtikçe bu yazıya ekleme yapacağım.

Lean Domain Search: http://www.leandomainsearch.com
Güzel bir alanadı oluşturucu. Belirttiğiniz kelimenin başına ve sonuna çeşitli kelimeler ekleyerek, boşta olan alan adlarını listeliyor. Filtre olarak son ve baş ek kısmı ile, sıralama yöntemleri mevcut. Fikir alma açısından gayet güzel.

leandomainsearch

Business Name Generator: https://www.shopify.com/tools/business-name-generator
Bu araç, Shopify.com'a ait. Size yazıdığınız kelime ile ilgili boş alan adlarını listeliyor. Alan adına tıkladığınızda Shopify ile devam et linki gelse de, değişik sonuçlar çıkarabiliyor. Bakılmalı.

businessnamegen

Wordoid: http://wordoid.com/
Bu adres diğer iki sitemize göre biraz daha farklı çalışıyor; zira verdiğiniz kelime ile fiilimsi kelimeler üretiyor, yani normal sözlükte bulunmayan ama tınısı kulağa hoş gelebilecek alan adlarını size sunuyor. Bunun yanında sadece boş olan alan adları değil, bazı dolu olanları da gösteriyor. Sol taraftaki panelde alt kısma kelimeyi yazdıktan sonra "create wordoids" e tıklamanız yeterli. Bazı seçenekler için üye olmanız gerekli. Oldukça yararlı ve fikir verici.

wordoid

Name Mesh: http://www.namemesh.com/
Bu sitede ise, hem kelimenin değişik uzantıları, hem ekli olabilecek bir kaç kelime, hem typo'lar listeleniyor. Fazla seçenek sunmuyor fakat gene de kullanışlı diyebilirim.

namemesh

Dot-o-mator: http://www.dotomator.com/
Bu site başa ve sona kelime ekleme mantığı ile çalışıyor. Şöyle ki; istediğiz kelimeyi gerekli kutulardan birine yazıyor ve istediğiniz ek türünü belirtiyor sonrasında "combine" tuşuna basıyorsunuz. Güzel tarafı mesela belirli bir sektör kelimeleri hedefleyebilirsiniz. Çok geniş bir kelime öbeği yok ama işe yarar.

dotomator

Impossibility: http://impossibility.org/
Basit ve kullanışlı. Kelimenizin başına veya sonuna, 4,5 veya 6 harfli zarf,fiil vs ekleyebilirsunuz. Size kısa sürede kaydedilmemiş alan adlarını gösteriyor. Aynı aramayı bir kaç kere yapın, zira farklı alan adları gösterebiliyor. Sevdiğim servislerden birisi.

impossibility

Domainr: https://domainr.com/
En eski ve en ünlü servis. Özellikle typo domain üretiyor. Yeni uzantılar sayesinde daha da bir anlamlı oldu. Fikir verici.

domainr

Bu servisler dışında sizin de kullandıklarınız varsa, bunları yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bol kazançlar...