Son yıllarda pek çok yeni uzantı çıktı. Bunları hiç biri eski toprak com/net/org uzantısını yakalayamadı, yeni uzantıların %90’ı ise neredeyse unutuldu gitti. Eskiden beri süregelen bazı alternatifler ise açıkçası yeni uzantılardan güç aldı. Çünkü bu kadar fazla yeni uzantı arasından com/net/org’a alternatif arayanlar daha mantıklı olan eski uzantılara yöneldiler.
Kendi deneyimlerime dayanarak, 3 silahşörümüze alternatif olarak düşünebileceğiniz uzantılar hakkında bilgi vermek istiyorum.

domain extensions
1- .co uzantısı
Aslen Kolombiya(Coloumbia) ülkesinin domaini. 2010 yılında kayıt almaya başladı. .co ‘nun en önemli özelliği .com’a olan benzerliği. Okunması ve yazılması kolay.
Zonefiles firmasına göre 19 Haziran 2020 tarihi itibari ile kayıtlı .co uzantılı domain sayısı 343.710 adet. Son 24 saatte ise 5.325 tane kayıt yapılmış. W3techs’e göre kayıtlı .co domainlerin sadece %0.7’sinde aktif websitesi mevcut.
Jenerik kelimeler ve önemli öbeklere yatırım yapılabilir. Eğer yeni bir girişim oluşturacaksanız da alternatif bir uzantı olabilir.


2- .io uzantısı
Aslen İngiliz Hint Denizi bölgesi (British Indian Ocean) uzantısı. Bilgisayar terminolojisinde inpus/output yani giriş/çıkış terimlerini sergilediğinden olsa gerek özellikle startup teknoloji firmalarında oldukça fazla .io uzantılı domain ve websitesi görüyorum. Jargonal olarak da pekçok insana teknoloji ile alakalı websitelerini çağrıştırıyor.
Zonefiles’a göre 19 Haziran 2020 tarihi itibari ile kayıtlı .io uzantılı domain sayısı 239.652 adet. Son 24 saatte ise 1.825 tane kayıt yapılmış. W3techs’e göre kayıtlı .io domainlerin sadece %0.4’ünde aktif websitesi mevcut.
.co gibi jenerik ve iyi kelime öbekleri alınabilir. Eğer özellikle teknoloji sektöründe hizmet veren bir oluşumunuz varsa .io domainini kullanabilirsiniz.


3- .tv uzantısı
Tuvalu ülkesinin domaini. 1998 yılından itibaren kayıt almaya başladıPekçok kişi “Televizyon” kelimesinin kısaltılmışı olarak algılıyor.
Zonefiles’a göre 19 Haziran 2020 tarihi itibari ile kayıtlı .tv uzantılı domain sayısı 80.579 adet. Son 24 saatte ise 996 tane kayıt yapılmış. W3techs’e göre kayıtlı .io domainlerin sadece %0.2’ünde aktif websitesi mevcut.
Son zamanlarda oldukça fazla .tv domain dropları görmeye başladım. Yukarda bahsettiğim sayılara baktığınızda .tv uzantısının kulağa her ne kadar iyi gelse de yanıltıcı bir gösterişi olduğunu gösteriyor. Coğrafik yerler gördüğüm kadarı ile en iyi kullanılış biçimi. Jenerik kelimler dışında almanızı önermiyorum.


4- .biz
Business (iş) kelimesini karşılamak amacıyla 2008 yılında kullanıma açıldı. Türkçe’de “Biz” diye bir kelime olduğundan ülkemizde özellikle fan sayfaları için kullanılıyor.
Zonefiles’a göre 19 Haziran 2020 tarihi itibari ile kayıtlı .biz uzantılı domain sayısı 1.397.182 adet. Son 24 saatte ise 647 tane kayıt yapılmış. W3techs’e göre kayıtlı .biz domainlerin sadece %0.2’ünde aktif websitesi mevcut.
Sayısal olarak çok fazla kayıt olmasına rağmen uzak durmanızı tavsiye ediyorum. İngilizce jenerik isimler pektabi alınabilir.